Je nutné být ve středu dění obklopená správnými lidmi, říká zakladatelka Make-up Institute Markéta Davidovich

Marketa Davidovich.jpg

Markéta Davidovich

Beauty CV

„V beauty oboru se pohybuji celý život,“ říká Markéta Davidovich, která vede Make-Up Institute Prague. Zpočátku pracovala jako modelka, poté jako produkční různých focení a přehlídek. Vystudovala obor Marketing a PR, následně pracovala jako brand manažerka v rámci vlasových značek. Po čase přišla myšlenka věnovat se více vzdělávacímu sektoru, a tak vznikl projekt Make-Up Institute Prague.

 

Markéto, jakou jste měla vizi, když jste začala budovat váš projekt?

Poskytovat nadstandardní vzdělávací programy, propojovat ty nejlepší profesionály z oboru, a hlavně nabízet začátečníkům ve vizážistice příležitosti i po kurzech, aby nabrali praxi. To je totiž ta nejlepší škola.

 

Jak pečujete o vaše klienty? Co si myslíte, že děláte jinak?

Snažím se být lidská, preferuji „rodinný přístup”. Plno studentů říká, že se u nás cítí jako doma, váží si přátelského přístupu, úsměvu. Když milujete svoji práci, jde to lehce. I zaměstnance Institutu si vybírám vždy z absolventů. Sami se mě totiž často kurzisté ptají, zda by mohli u nás pracovat. Poukazují u nás na koncentraci usměvavých lidí, kteří mají rádi svou práci. Prý se to často nevidí, a to je láká. To je pro mě potvrzením, že se lidem u nás líbí a chtějí být součástí této komunity, což je pro mě osobně velkým úspěchem.

 

Jaké druhy služeb nabízíte?

Institut nabízí kurzy pro vizážisty všech úrovní. Nejoblíbenější jsou kurzy pro naprosté začátečníky. Jsou to rekvalifikační programy jako je Master Beauty, což je desetidenní program. Nejobsáhlejší je MASTER PRO A-Z, který trvá 5 týdnů. Tento typ kurzu studují lidé, kteří se chtějí začít make-upu věnovat naplno. Často náš Institut navštěvují i lidé, kteří make-up berou jako koníček.

Mnohdy studují úspěšné manažerky, které mají potřebu dělat něco ženského. Na své si přijdou samozřejmě i profesionální vizážisté s praxí, neboť nabízíme pokročilé kurzy jako je Svatební Speciál, Foto make-up, Extreme make-up, Filmové efekty a mnoho dalších.

Naše branže je o neustálém zdokonalování se. Novinkou je MASTER CLASS - jednodenní workshop s top make-up artisty na trhu. Velmi oblíbenou sekcí jsou také osobní kurzy a semináře pro veřejnost. Ženy se u nás učí, jak líčit sebe sama. Myslím, že tento druh kurzu by měla absolvovat každá žena, aby se naučila, jak se má líčit a co jí sluší. Na trhu je již tolik produktů a technik, je těžké se v tom orientovat a jen profesionální vizážista je schopen přesně poradit co a jak. Každá jsme jiná a každá potřebujeme něco jiného.

 

Markéto, co vás vlastně přimělo k tomu začít podnikat?

Vždy jsem chtěla pracovat sama na sebe. Lákala mě svoboda a měla jsem vždy chuť dělat velké věci, a hlavně to dokázat sama. Mám velké nároky, sebedisciplínu a jsem ve všem velmi rychlá, a to očekávám i od svého okolí. Byla jsem několik let zaměstnaná, ale trpěla jsem😉Většinu svého pracovního života funguji OSVČ a podnikatelka.

A co vás na své práci baví nejvíce?

Každý den je jiný. Baví mě práce s lidmi. Svoboda v tom, že si vymyslím projekt, zrealizuji vše sama. Nejvíc mě na oboru vizážistiky baví lidi, kteří se tam vyskytují. Je to taková všehochuť umělců od profesionálních make-up artistů, fotografů, stylistů, modelek a mnoha dalších. Jsou to velmi silné osobnosti, kteří umí makat, jsou kreativní, umělecké duše a celkově je tento obor jednoduše velmi sexy.

Marketa Davidovich

 A z čeho máte absolutně největší radost?

Největší odměnou pro mě osobně je úspěch absolventa. To, že k nám někdo přijde do kurzu jako naprostý amatér a odchází nejen vzdělán, ale i maximálně připraven po stránce marketingu a image. Skrze příležitosti, které jim umíme zajistit, se dostává dál. Často mi studenti říkají, že jsme jim změnili život, a to je pro mě nejkrásnější odměna.

 

Jak je náročné kurz splnit, co to všechno obnáší?

Kurzy pro začátečníky jsou ukončeny písemnou a praktickou zkouškou. Praktická spočívá v líčení a úpravě vlasů v limitním čase 90 minut. Pro praxi je nutno učit se rychlosti a pečlivosti.

 

Podnikání je časově velmi náročné. Co děláte ve volném čase, když si najdete chvilku. Jak relaxujete?

Odpočívám velmi málo. Vím, že je to špatně a snažím se to změnit, ale zatím mi to moc nejde 😊 Celý život s tím bojuju a čím jsem starší, tím je to těžší. Mám teď navíc roční miminko, tak se obávám, že se k odpočinku nedostanu ještě hodně dlouhou dobu.

 

To chápu. Ale nějaký čas na hýčkání se určitě najdete?

Chodím pravidelně na kosmetiku, manikúru, pedikúru. Velmi se vyžívám ve vlasových kreacích, neustále chci mít jiný střih či barvu😊 V naší branži je nezbytné o sebe pečovat. Moje kadeřnice má naprostou svobodu, vždy jí jen řeknu, ať je to hlavně úplně jiné.

Své studentky učím, že je důležité o sebe nadstandardně pečovat a dbát na celkovou image. Vždy říkám, že naše branže je hlavně o prvním dojmu. Když přijdete nalíčit klientku, obvykle vás nejprve „sjede“ od hlavy až k patě a udělá si obrázek o vás. Pokud je klientka více opečovávána než vy, pochybuje o vašich schopnostech vizážistky. Tak to zkrátka je.

  

Jakou značku pleťové i vlasové kosmetiky preferujete?

Z líčidel preferuji profesionální značky, a to zejména americkou značku Make Up Designory a německý fenomén maskérského světa Kryolan.

V rámci péče o pleť nedám dopustit na Natinuel a poslední dobou mě velmi baví Dermalogica. Pracujeme s ní v rámci našich učeben a jsme překvapeni, jaké výsledky na pleť se s ní dají docílit. U nás je pleť modelek v neustálé akci, často se několikrát za den odličují, a proto je nutno používat co nejkvalitnější materiál. Na vlasy používám produkty značky Davines, což je moje srdeční záležitost.

 

Kdo vás inspiruje, motivuje v oboru?

Nemám konkrétní osobu, inspirují mě všichni a všechno. Sleduji hlavně zahraniční make-up školy. Často jezdím na kosmetické a make-up veletrhy do zahraničí. Mám oči otevřené a neusínám na vavřínech. Naše branže je hodně rychlá, stále se něco děje a je nutno být ve středu dění obklopená správnými lidmi.

 

Poradíte nějaké aktuální trendy v líčení?

Trendem poslední doby je co nejpřirozenější pleťovka. To také považuji za nejdůležitější v celém líčení. Můžete mít nejkrásnější kouřovky na světě, ale pokud není krásná, svěží, šťavnatá pleť, dojem z celkového líčení je většinou takový „upatlaný”. Tedy umět pracovat s vhodným podkladem, korekcí, tvářenkou, jemným konturováním a rozjasňovačem je nejdůležitější.

 Přehnané konturování vnímám jako největší nešvar současné doby. Veřejnost často není schopna odlišit výrazné konturování na videích blogerek, které se líčí na video. Slečny aplikují dané vrstvy dle návodů i na denní nošení a neuvědomují si rozdíl. To mně osobně přijde jako velmi neestetické. Správné konturování je vytvoření přirozených stínů v obličeji, ne vypadat jak indián s tmavými a bílými pruhy.  A v tom je právě umění líčení. Udělat to tak, aby to nebylo vidět.

 

Jaké máte plány do budoucna?

Mým snem je vybudovat pobočku v zahraničí. Mít možnost rozšířit tým lektorů a studentů i mimo Česko. Nabízíme kurzy i v angličtině, často i nyní u nás studují cizinci s překladem. Ale chtěla bych to do budoucna více uchopit, nabídnout i českým absolventům se přes Institut podívat do zahraničí a zažít zase něco jiného.

Marketa DavidovichLenka Salon24Comment