Andělská tvář bio světa: Lucie van Koten

Lucie Van Koten

Lucie van Koten

Beauty CV

Foto: Monika Seidlová

Kráska s francouzským šarmem, spisovatelka s nadáním psát lehounkou rukou i bio žena tělem i duší se celý svůj život snaží být autentická a nepodléhat mainstreamu. Pokud ještě neznáte její blog či knihu Život podle Lucie, kde popisuje každý jeden detail svého neobyčejného života i svou cestu za eko stylem, seznamte se s ní právě teď…

 

Jak ses ocitla v eko/bio světě? Kdy jsi k němu poprvé přičichla a jaký byl ten impulz, že ses rozhodla takhle žít?

Už v době, kdy jsem se jako mladá holčina začala zajímat o kosmetiku, mě bio svět lákal a koketovala jsem s ním. Pak jsem se místo dostudování vysoké školy nakonec rozhodla podstoupit školu života a odstěhovala se do zahraničí, kde jsem se živila především psaním reklamních textů. Se zlomovým rokem 2014 mě ale bio kosmetika zlákala natolik, že jsem vyměnila psaní za práci v obchůdku s přírodní kosmetikou. Postupně jsem kromě jejího prodeje začala připravovat také klientský magazín a zajišťovala denně poradenskou zákaznickou linku přes email a telefon. A právě díky této práci jsem měla placené a zajištěné různé vzdělávací semináře, takže jsem každý týden absolvovala nějakou zajímavou přednášku. Zcela mě to pohltilo, a tak se bio stalo součástí nejen mé práce, ale i na osobního stylu.

 

Poraď těm, kteří s bio cestou koketují a rádi by s chemií ve svém životě skoncovali, jak začít…
Pokud se rozhodnete, že teď je ta pravá chvíle, není nutné na samém začátku kupovat to nejdražší. Vybere si takové řešení, které pro vás bude finančně přijatelné. Přírodní certifikovanou kosmetiku je možné najít v různých cenových relacích a dnes už rozhodně neplatí, že co je eko nebo bio musí nutně ždímat peněženku (úsměv). Jakmile bio kosmetice propadnete, a já věřím, že rozhodně ano, pak je možné stoupat dál. Co začalo kosmetikou, postupně přejde na ekologické řešení domácnosti, no waste a podobně. Krůček po krůčku tak prospějete nejen sami sobě, ale ve finále celému svému okolí.


Jaký by měl být podle tebe další krok?

Myslí-li to někdo s biem opravdu vážně, pak je dobré se sám vzdělávat, zajít na nějaký kurz a sledovat lidi z oboru a k tomu samozřejmě patří i to nejdůležitější - ptát se zasvěcených. Nespoléhat se jen na rady přes sociální sítě - odborníci v tomto oboru jsou většinou srdcaři a rádi poradí.

 

Když tělo prochází procesem očisty od chemie, nereaguje zpočátku nepřiměřeně?

Pakliže má člověk s něčím problém, pak asi ano. Ale rozhodně to podle mého není nutně dané. Naopak se setkávám s velmi pozitivními reakcemi lidí a jejich maximální spokojeností s výsledky, které má bio kosmetika. Ta pravděpodobnost, že nějak zareagujete, je malá a když, tak je to většinou jen lehká odezva na nějakou složku, na kterou je tělo silně alergické.

 

Liší se nějak zásadně postupy při aplikaci přírodní kosmetiky od té komerční?
Myslím, že každého mile překvapí, že dosáhnete stejných výsledků v mnohem méně krocích. Jakmile tomu člověk přijde na kloub, tak zjistí, že v jednoduchosti je krása a že stačí relativně málo produktů. Většina z nich je totiž univerzální. Já sama nejsem zastáncem toho, aby bylo v koupelně dvacet specifických lahviček, například mně dnes už stačí jen odličovač, tonikum a pleťový olejíček.

 

Portfolio značek přírodní kosmetiky se různí, někdo má to a jiný zas něco jiného. Je tedy možné kombinovat produkty různých značek?
Samozřejmě, že pokud má výrobce ucelenou řadu od jedné značky, tak ji vytvořil tak, aby na sebe jednotlivé produkty nějak reagovaly, proto se vyplatí, mít ji celou. Pakliže ale značka nemá produkt, na který jste zvyklí, klidně kombinujte různou kosmetiku. Sama to moc dobře znám, každá značka má obvykle alespoň jeden produkt, který je úplně top a do kterého se zamilujete na první vyzkoušení a ten pak musíte mít za každou cenu (úsměv).

 

V dnešní době už není eko/bio styl života pouhým trendem. Pro stále více lidí je opravdovým životním stylem bez ohledu na to, jestli je to módní či nikoli…

…přesně tak a reagují na to nejen salony, ale i kosmetičtí giganti. Troufám si říct, že téměř každá značka komerční kosmetiky má už alespoň jednu řadu, která je přírodní. A vzhledem k tomu, že leadeři trhu mají peníze na vývoj, leckdy jsou některé jejich přípravky opravdu překvapivé svým složením. Trh zkrátka reaguje na poptávku, což je v případě přírodní cesty jen a jen dobře.

Ty sama máš dokonalou pleť i vlasy. Jaké kosmetice důvěřuješ a nedáš na ni dopustit?

Jsem milovnice olejové kosmetiky a dlouhodobě o sebe pečuji značkou Inlight - což je vlastně průkopník olejových balzámů. Mým srdečním objevem poslední doby je také rakouská značka biodynamické kosmetiky dieNikolai. Kosmetika malé lokální rodinné firmy z Wachau se pyšní prvním stupněm bio certifikace, nejpřísnějším certifikátem biokvality Demeter. Kromě toho, že jsou všechny ingredience v bio kvalitě, tedy bez obsahu těžkých kovů, pesticidů, herbicidů atd., podléhají také biodynamickému zemědělství. To znamená, že je do pěstování surovin vkládáno co možná nejvíce síly a energie, ale s minimálním zásahem do přirozených procesů v přírodě. Jednotlivé bylinky se pak sbírají pouze tehdy, když mají největší sílu, což je samozřejmě na účinnosti hodně znát. Mám radost, že si o dva krásné balíčky kosmetiky budete moci zasoutěžit i vy na blogu Salon24.

Jakou salonní péči navštěvuješ?

Mojí srdcovou záležitostí je pražský salon Oli Ola, kde nabízejí manikúru, pedikúru, kosmetiku, masáže i kadeřnické služby a to vše s přírodními značkami nebo přímo s bio značkou Inlight či dekorativní kosmetikou Zuii. Ve Strašnicích pluje opravdu krásná energie, sama majitelka Oli je totiž naprosto báječná a vstřícná ženská, takže odsud budete odcházet jako znovuzrozená.

11.jpg

Lucie Van Koten

1. Perfektní dárek pro mě je…klid a den nicnedělání.

2. Když jsem na pochybách, … tak o nich hodně mluvím. A s každým! (úsměv)

3. Svůj život si nedokážu představit bez…biokosmetiky.

Foto: Jakub Charvát, Text: Lucie RohlíkováEKOLenka Salon24Comment